BIOGRAFIE

Mathé (vl. jm. Martina Vejlupková) je českou fotografkou působící na jižní Moravě.

S fotografováním se seznámila díky svým dědečkům, kteří zaznamenávali snímky prostřednictvím jejich dvouokých zrcadlovek zn. Flexaret.

Systematičnost přípravy pořízení fotografie Mathé učarovala natolik, že se s tímto uměním začala sama postupně seznamovat. Fotografii nevystudovala, ale stala se její vášní, které věnuje svůj volný čas.

V celém procesu – od nápadu, jeho rozkreslení až po realizaci nalézá možnost sebevyjádření. Má ráda staré technologie, složitější postupy zpracování filmů a fotografií a nebrání se ani moderním technologiím.

TVORBA

Velká část tvorby Mathé je věnována moderní konceptuální fotografii s náznaky surrealismu. Převažují v ní jednoduché linie, vyvážené barvy, čistý styl a retro prvky.

Do fotografie přenáší své vnitřní stavy mysli, paradoxy života a smrti, záblesky absurdního humoru, nadsázky i provokace.

Nejpřirozenější formou sdělení je pro Mathé zátiší. Poskytuje jí svobodu vyjádření, absolutní kontrolu nad detailně rozpracovanými scénami, kterými se prolíná divákem neočekávaný děj.