Teorie relativity H₂O

Série 5 fotografií je reflexí na téma konzumu a celosvětového iracionálního nadužívání vody. Další tematickou linkou je připodobnění k našemu vztahu k životu, přírodě a lidem, protože jsme zvyklí, ať už vztahy, rostliny nebo věci zahazovat, neudržovat, neopravovat, ale spíše jen vyměňovat. Série klade důraz na uvědomění si důležitých věcí v životě.

Série byla oceněna stříbrem v kategorii Fine Art/Other a Country Pick (Česká republika) v soutěži TOKYO INTERNATIONAL FOTO AWARDS 2019 a získala 2. místo v kategorii Conceptual v soutěži FINE ART PHOTOGRAPHY AWARDS 2019/2020.


SPAGHETTI WESTERN

Název fotografie je holdem italským špagheti westernům a tvorbě takových filmových velikánů jako Sergio Leone. Cíleně vyvolává vzpomínku na tyto filmy, kde na nějakém tom lidském životě nezáleželo. Toto plýtvání tvoří lehce paradoxní paralelu na plýtvání potravinami. Koupelnové sítko je zde znakem pro odpad. Kečup na obraze je jednak nejběžnějším dochucovadlem tohoto pokrmu, ale také může v divákovi vyvolat pocit, že jde o kapky krve, která byla prolita jak ve skutečnosti, tak imaginárně.


NALEŠTĚNÁ BÍDA

Obraz jednak reaguje na naše konzumní návyky, co se týče užívání oblečení. Jde o vzpomínku na naše praprarodiče, kteří za svůj život užili sotva pětinu oblečení, kterou odnosíme a mnohdy vyhodíme v průběhu jednoho roku. Jedna bota naleštěná odazuje na starost a údržbu toho, co v život máme. Je to přínosnější než věci vyhodit a nesnažit se prodloužit jejich životnost. 


LETNÍ SESTŘIH

Fotografie Letní sestřih se pozastavuje nad naší péčí o ideálně střižený trávník kolem domu. Každé stéblo je pečlivě zastřiženo, zavlaženo a náležitě prohnojeno, abychom měli trochu zeleně kolem sebe. Co je za plotem, to se nás netýká. Máme svou hradbu dokonalosti a stačí nám. A co to kolem nás?


RETRO SALON

Tento obraz je spojením touhy po Kráse, která nás provází, co svět světem stojí a její sestry Povrchnosti, která Kráse směle konkuruje celá tisíciletí. Tenká hranice mezi vkusnou krásnou a unylou povrchností se týká nejen našeho zevnějšku. Mnohem více bychom měli kultivovat krásu vnitřní. Ta potom rozjasní i vnějšek. Jednáme často tak, abychom se co nejvíce zalíbili druhým a přitom sami sebe znevažujeme.


ŽÍŽALÍ DEN

Podtrhuje celou sérii. Je reflexí našeho vztahu k vodě a našemu okolí. Usurpujeme si tento důležitý element pro sebe a vysáváme jej z přírody, ve které z něj potřebují profitovat i další živí tvorové a rostliny. Zamysleme se nad naší symbiózou na Zemi. Pomáhejme nejen sami sobě, ale také lidem, zvířatům a rostlinám – alespoň v našem okolí.